Blog(Haberler, Makaleler, Söyleyişi ve Röportajlar)
Okumanın 8 Faydası: Neden Her Gün Okumalısınız?

En son ne zaman bir kitabı ya da önemli bir dergi makalesini okudunuz? Günlük okuma alışkanlıklarınız tweetler, Facebook güncellemeleri veya yanınızda ki yulaf ezmesi paketinizdeki talimatları okumak mıdır ? Düzenli olarak okuma alışkanlığı yapmayan sayısız insandan biriyseniz, bu konulardan eksik kalmış olabilirsiniz. Okumanın önemli yararı vardır ve okumanın sadece bir kaç faydası aşağıda listelenmiştir.

1. Zihinsel Uyarım

Çalışmalar, zihinsel olarak uyarılmış kalmanın, beyninizi aktif ve güçlü tutmanız güç kaybetmesini önlediği için, Alzheimer ve Demans'ın ilerlemesini yavaşlatabileceğini (hatta muhtemelen önleyebileceğini) göstermektedir. Tıpkı vücudun içindeki herhangi bir kas gibi, beyini güçlü ve sağlıklı tutmak için egzersiz gerektirir, bu nedenle "kullan" veya "kaybet" ifadesi aklınıza geldiğinde daha uygundur. Bulmacalar çözmenin satranç gibi oyun oynamak ile aynı bilişsel uyarıya yardımcı olduğu bulunmuştur.

2. Stres Azaltma

İşyerinde ne kadar stres yaşarsanız yaşayın, kişisel ilişkilerinizde veya günlük yaşamda karşılaştığınız diğer sayısız sorunla, büyük bir hikayede kendinizi kaybettiğinizde hepsi kaybolur. İyi yazılmış bir roman, ilginç bir yazı sizi o dilimin içinde tutacak, gerginliklerin gidip gelmesine ve rahatlamanıza izin verecek şekilde sizi diğer alanlara taşıyabilir.

3. Bilgi

Okuduğunuz her şey yeni bilgilerle başınızı doldurur ve ne zaman kullanışlı olabileceğini asla bilemezsiniz. Sahip olduğunuz bilgiye ne kadar fazla sahipseniz, karşı karşıya kalacağınız her meydan okumayla başa çıkacaksınız.

Buna ek olarak, düşünce için bir söz var: Kendinizi her ne kadar korkunç koşullar altında bulursanız, her şeyi kaybetmenize rağmen - işiniz, eşyalarınız, paranız, hatta sağlık bile ama bilginiz asla alınamaz.

4. Sözcük dağarcığı

Bu, yukarıdaki konuyla ilgilidir: ne kadar çok okuduğunuza, maruz kalacağınız kelimeler ne kadar artarsa ​​ve günlük düşüncülerimiz kaçınılmaz olarak yol kat edecektir. Açık konuşma ve iyi konuşma, herhangi bir meslekte çok yardımcı olur ve özgüvenle üst düzey yöneticilerle konuşabileceğinizi bilme, benlik saygısı için muazzam bir artış olabilir. Çeşitli konularda iyi okunan, iyi konuşulan ve bilgili olanlar, daha küçük sözcük dağarcığı olanlara ve edebiyat bilincinin yetersizliğinden daha hızlı (ve daha sıklıkla) promosyonlar elde etme eğilimindeler, kariyerinizde de yardımcı olabilirler.

Kitap okumak da, yeni dil öğrenmede hayati önem taşır; ana dilde konuşmuyorsa, kendi konuşmalarını ve akıcılığını iyileştirecek bağlamda kullanılan kelimelere açıklık kazanır.

5. Bellek İyileştirme

Bir kitabı okuduğunuzda, her öyküde yol gösteren çeşitli arkı ve alt planların yanı sıra bir dizi karakteri, geçmişlerini, hırslarını, tarihini ve nüanslarını hatırlamak zorundasınız. Hatırlanması gereken oldukça az şey var, ancak beyin muhteşem işlediğimden göreceli olarak kolaylıkla bunları hatırlayabiliyorlar. Şaşırtıcı bir şekilde, yarattığınız her yeni hafıza, yeni sinapslar (beyin yolları) oluşturur ve varolanları güçlendirir; kısa süreli bellek hatırlama ve ruh halini dengeleme konularında yardımcı olur. Bu senin önemli mi ?

6. Geliştirilmiş Odaklanma ve Konsantrasyon

İnternet çılgın dünyamızda, her gün çoklu görevde olduğumuzdan, bir defada milyon farklı yöne dikkat çekiliyor. Tek bir 5 dakikalık bir sürede, ortalama bir kişi, e-postaları kontrol etmek, birkaç kişiyle sohbet etmek (gchat, skype vb.) Için, twitter'a göz kulak olmak, akıllı telefonlarını izlemek, ve iş arkadaşlarıyla etkileşim kurma görev üzerinde çalışıyor. Bu tür eklemeli benzeri davranışlar stres seviyelerinin yükselmesine ve verimliliğimizin düşmesine neden olur.
Bir kitap okuduğunuzda, dikkatinizin tümü hikayeye odaklanır; dünyanın geri kalan kısmı tamamen düşer ve kendiniz kitabın her ince ayrıntısına odaklanabilirsiniz. İşten önce 15-20 dakika okumayı deneyin (toplu taşıma yaparsanız, sabah işe giderken) ofisinize geldiğinde ne kadar çok odaklanmış olduğunuzdan hissettiğinizde şaşıracaksınız.

7. Daha İyi Yazma Becerileri

Bu, sözlüğünüzün genişlemesi ile birlikte ele alınır: yayınlanmış, iyi yazılmış çalışmaya maruz kalınmış, diğer yazarların eserleri, akışkanlık ve yazı stillerini gözlemlemek, kendi eserinizi daima etkiler. Aynı şekilde müzisyenler de birbirlerini etkiler veya ressamlar önceki ustalar tarafından kurulan teknikleri kullanır, bu nedenle yazarlar diğerlerinin eserlerini okuyarak nesir yapmayı öğrenirler.

8. Huzur

İyi bir kitabı okumak size eşlik ederek sizi rahatlamaya ek olarak, okuduğunuz konunun muazzam iç huzuru ve huzuru da beraberinde getirmesi mümkündür. Manevi metinleri okumak kan basıncını düşürebilir ve muazzam bir sakinlik hissi doğurabilirken, kendi kendine yardımcı olabilecek kitaplarını okuyan kişilerde ise bazı duygudurum bozuklukları ve hafif zihinsel hastalıklardan muzdarip insanlara yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Yazar : Lana Winter-Hébert

Yorum Yaz