Sıkça Sorulan Sorular - 10.04.2017 Son Güncelleme

Hunters Of Book Nedir?

Hunters Of Book, ikinci el kitap takası ve alışverişi yapabileceğiniz, ev ve işyerlerinizin raflarında duran kullanmadığınız kitapları takas edebileceğiniz veya alım-satım işlemi yapabileceğiniz bir sitedir. Ayriyetten ücretsiz kitap hediye edebileceğiniz bir sistemdir.

Satış veya takas işlemi yapmayı düşünmeyen fakat ucuz kitap almak isteyenlerde bu siteyi kullanabilirler.

Hunters Of Book, kendi bünyesinde kitap bulundurmaz !

Nasıl Üye Olunur?

Ekranın sağ üst köşesinde bulunan turuncu ‘Hesap Oluştur’ butonuna basarak ekranda açılan formdaki istenilen bilgiler doldurularak siteye üye olabilirsiniz.

Siteye Facebook, Twitter veya Google+  aracılığı ile de üye olabilirsiniz.

İlan Nasıl Eklenir? (Kitap Satışı Veya Takası)

Üye olmanızın ardından yine sağ üst köşede bulunan turuncu ‘İlan Ekle’ butonuna basarak açılan sayfada öncelikle ilanını vereceğiniz kitabı seçmelisiniz.

Kitabınızı seçtikten sonra, sayfanın devamında sizlerden kitapla ilgili bilgi eklemenizi istiyoruz.

Özel Başlık: Takasını veya satışını yapacağınız kitap için belirtmek istediğiniz bir özellik veya satış aşamasında istediğiniz herhangi bir dileğinizi buraya yazabilirsiniz. Örnek ( 6 kitap fiyatı, özel sayı, satılmayan kitap, vs.)

Hasar Durumu: Kitabın durumunu burada belirtiniz.

Kitap Durumu: Kitap takas ve alışverişin de  istediklerinizi, koşullarınızı ve istemediklerinizi bu alanda belirtebilirsiniz. Ayrıca kitapla ilgili de bilgi veriniz.

Yüzyüze Teslim: Sadece elden teslim etmek istiyorsanız, kutucuğu işaretleyin.

Kargo: Kargo ücreti size ait ise ‘Kargo’ kutucuğunu işaretleyerek kutucuğa kargo ücretini yazınız, eğer kargo ücretsiz olarak gidecekse fiyat kısmını boş bırakın.Ayriyetten yüzyüze teslim seçmeyip kargo seçerseniz, eft, havele işlemleri kabul ediyorum demektir.

Takas Yap ya da Sat Butonu: Sadece takas etmek istiyorsanız ‘Takas Et’ butonuna basmalınız, fakat sadece satmak istiyorsanız ‘Sat’ butonuna basmalısınız. Eğer her ikisini de istiyorsanız ikisine birden basmanız yeterlidir. ( Renklenen butonlar seçilmiş butonlardır.)

Satış İşlemini Seçtiyseniz: Kitabın fiyatını belirtiniz. Kitap fiyatı D&R, kitapyurdu, hepsiburada vb. sitelerideki fiyatın yarısını belirleyin. Yoksa ilanınız silinir. Kitabın fiyatından daha düşük fiyat önerisine açıksanız ‘Fiyat Önerileri Teklif Edilsin’ butonunu işaretleyiniz.

Fiyat Önerileri Teklif Edilsin: Bu buton işaretli iken ilan verirseniz kitabı alacak kişi sizin belirlediğiniz fiyattan daha düşük bir fiyat teklifi gönderebilir.

*Kitabın fiyatını yazarken doğru yazdığınızdan emin olun.

Takas İşlemini Seçtiyseniz: Takas karşılığında almak istediğiniz kitabı belirtiniz. Birden çok kitap belirtebilirsiniz. Karşı şahıslar sizin eklediğiniz kitaplar arasında bulunan kitabı seçip size teklif yollayacaklardır.  Eğer takas karşılığında herhangi bir kitap istiyorsanız ‘Takas Önerisinde Bulunsunlar’ butonunu işaretleyiniz.

Takas Önerisinde Bulunsunlar: Bu buton işaretli iken ilan verirseniz kitabı takas edecek kişi size kendi elindeki herhangi bir kitapla teklif gönderebilir.

Sayfanın en sonunda bulunan yeşil ‘İlan Ekle’ butonuna basarak ilanı alıcılara duyurabilirsiniz.

Kitap Fiyatını Nasıl Belirlemeliyim ?

 

İdefix, kitapyurdu, dr vb sitelerinde halen satışı yapılmakta olan kitaplar için belirleyeceğiniz o sitelerdeki kitabın fiyatının yarısından fazla olamaz. Ürününüzün bir ayrıcalığı varsa bunu mutlaka belirtmelisiniz. Yoksa ilanınız silinir veya fiyatı düzenlenir.

Örnek:

 • Kitabın internetteki satış fiyatı 14 TL, ilanı eklerken 7 TL ve altı fiyat yazmak zorundasınız.
 • Kitabın internetteki satış fiyatı 25 TL, ilanı eklerken 12,5 ve altı fiyat yazmak zorundasınız.

Bu kurala uymayan kitaplar ilandan silinecektir.

Siteden Kitap Nasıl Alabilir Yada Takas Yapabilirim?

Bunun için öncelikle siteye üyeliğinizin bulunması gerekmektedir. Daha sonra almak yada takas yapmak istediğiniz kitap için ‘Satın Al’/‘Takas Yap’ butonlarına basarak satıcı ile anlaşma ve puanlama  paneline yönlendirileceksiniz bu aşamada;

Alıcıysanız;

 1. Kitapla ilgili merak ettiklerinizi sorun.
 2. Kitabın gelmesi için bilgilerinizi verin.
 3. Satıcı uzakta ise ödemeyi nasıl anlaştıysanız işlemi gerçekleştirin ( güveniyorsanız).
 4. Satıcı size yakın mesafede ise kitabı elden  almak için halka açık bir alanda buluşma adresi verin.
 5. Satıcı kitabı gönderdim butonuna bastıktan sonra bir puan yeri belirecek ve kitap sizin elinize ulaştıktan sonra puanlama ve yorum giriniz.
 6. Satıcının da sizin için puan ve yorum yazmasını isteyin. Bu puanlama ve yorumlar profilinizde görünecek, kişilerin size güven kazanmasını sağlayacaktır.

Satıcıysanız;

 1. Uzaktan kitap alan insanlar için banka hesap numarası ve PTT hesap numaranız yoksa temin ediniz. 18 yaşından küçükseniz aileniz ile görüşerek bir çözüm yolu bulun.
 2. Hangi hesap bilgileriniz varsa alıcı ile paylaşınız.
 3. Gönderimde PTT kargoyu kullanacaksanız her bir kitap için ücret 3 TL’dir. Toplu kitap gönderilimleri 2,3 kitap 3 tl 5 kitap 6 TL gibi arttan bir fiyat var. PTT gidip sorabilir ve alıcıya bildirebilirsiniz.
 4. Kitabı kargoya verdiğiniz zaman ve kitabın ücreti hesabınıza yattığı takdirde konuşma ekranına gelip, Kitabı Gönderdim veya Ücreti aldım butonuna basın ve alıcı için puan ve yorum giriniz.
 5. Alıcının da sizin için puan ve yorum yazmasını isteyin. Bu puanlama ve yorumlar profilinizde görünecek, kişilerin size güven kazanmasını sağlayacaktır.
 6. * Yazdığınız ve girdiğiniz puanı/yorumu değiştirmezsiniz.

Kargo Fiyatı Nedir, Ne Şekilde Yapılır ve Hangi Kargo Şirketi Kullanılıyor?

Kitaplar site bünyesinde bulunmadığı için kargolama işlemini site yapmamaktadır, satıcı veya takas işlemi yapan kişiler yapmaktadır. Almak yada takas etmek istediğiniz kitaplar için ‘Satın Al’, ‘Takas Yap’ butonuna bastığınız zaman satıcı ile bir anlaşma ve kitaplarınız veya ücretleriniz ulaştığında puanlama bulunan bir panel açılmaktadır, anlaşma ve puanlama panelinden kargo işlemlerini sorabilirsiniz.

Ödeme İşlemi Hangi Şekilde Yapılıyor?

Kitaplar site bünyesinde bulunmadığı için ödeme işlemi siteye yapılmamaktadır. Almak istediğiniz kitap için ‘Satın Al’ butonuna bastığınız zaman satıcı ile bir anlaşma ve puanlama panelinden açılıyor, oradan ödeme işlemlerini sorabilirsiniz. Kullanıcı size yakın bir mesafede ise elden teslim alarak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlanı Bulunan Kitapların Yıpranma Payı Ne Kadardır?

Site kitapların durumu ile ilgili bilgi sahibi değildir. Satıcıdan anlaşma ve puanlama paneli aracılığı kitabın ayrıntılı bir fotoğrafını isteyebilirsiniz.

Site Güvenilir Mi?

Siteye işlediğiniz tüm bilgiler site sisteminde şifreli olarak korunmaktadır. Facebook, Twitter veya Google+ ile giriş yaptıysanız bu hesaplar siteye sizin mail adresiniz ve kullanıcı adınız dışında bir bilgi vermemektedir. ( Facebook, Twitter veya Google+  şifrelerinizin  siteye aktarımı gibi bir durum söz konusu değildir.)

Alışveriş veya takas işlemlerinde ise site herhangi bir olumsuz durumdan sorumlu tutulamaz. Daha önce bir olumsuzluk yaşadıysanız, sitenin kilometre özelliği ile satıcının size olan uzaklığına bakarak elden  alışveriş /takas işlemi yapabilirsiniz.

18 Yaşından Küçüğüm İlan Verebilir Miyim?

Aileniz ile bu konu hakkında konuşarak, onların iznini aldığınız takdir de bir banka hesap numarasına sahip olmanızla birlikte siteden ilan verebilirsiniz.

18 Yaşından Küçüğüm Kitap Alabilir Miyim?

Ailenize bu konuda danışmak koşuluyla siteden dileğiniz şekilde kitap alımı yapabilirsiniz.

ISBN numarasını yazıyorum kitap çıkmıyor ?

 

Site üzerinde ilan eklerken, arama yaparken, kitap takasında kısacası kitabı seçeceğiniz her yerde ISBN ile arama gerçekleştirebilirsiniz. ISBN numarasının ilk 3 sayısını yazmayacaksınız.

Örnek

 • 9786051111070 yazıyorsa arama yaparken 978 çıkarıp 6051111070 diye arama yapacaksınız.
 • 9786059902014 yerine 6059902014 diye arama yapacaksınız.
 • - işaretleri olmayacak.